Panovníci a osobnosti

vládcovia, významné osobnosti a rody

hore

Návrat na zoznam panovníkov


Gejza

Gejza

Géza, Geycha, Geysa

(★ 945, ? - ♰ 997, Esztergom)
♔ 972 - 997

uhorské knieža v rokoch 972 až 997

Informácie

Rodičia: Taksony, matka - dcéra Tonuzoby
Partnerský vzťah: Sarolta
Potomkovia: István, Judit, Árpád-házi Ilona, Árpád-házi Sarolta

Constantine z Bíboru ho označoval ako Magnus Senior, čo doslova znamená veľký pán. Historici často používajú termín veľkovojvoda ako synonymum pre Gézu.

Svoju kariéru začal ako mladý Tengrista, po smrti Tar Zerind si vyhlásil vojvodstvo Bihar za svoje. Jeho ubytovanie bolo na mieste dnešnej Décsipuszty a ovládal východný obchod. Keďže Maďari v tomto období viedli ťaženie aj proti Byzantíncom, spory s nimi podnietili Gézu, aby si uvedomil, že politická situácia nebude priaznivá, ak sa on ako knieža chopí iniciatívy smerom k byzantským kresťanským doktrínam. Oženil sa so Saroltou, dcérou Zobora, Gyulou zo Sedmohradska.

Po otcovej smrti, v roku 972, zdedil kniežací titul. Takto dostal Koppány dukát Bihar. V roku 972 naznačil svoj úmysel dať sa pokrstiť nemecko-rímskemu cisárovi Otovi I. Pri krste dostal meno István podľa mučeníka svätého Štefana, zatiaľ čo jeho mladší brat dostal meno Mihály. Otto zároveň udelil Gézovi kráľovský titul a Mihályovi kniežací titul.

V roku 973 poslal Géza na cisársky snem v Quedlinburgu veľvyslancov a on ani jeho rodiny sa tam neobjavili, zatiaľ čo všetci ostatní pozvaní dodržiavali tento zvyk. To tiež znamenalo, že Géza si vážil blízke vzťahy s inými európskymi kresťanskými panovníkmi, no napriek tomu sa snažil naznačiť, že je nezávislým panovníkom. Aby uvoľnil napätie, Géza sa vzdal území medzi Ennsom a Traisenom a potom zakázal náčelníkom podnikať so svojimi jednotkami nájazdy do zahraničia a iniciovať lúpežné kampane.

S tými, ktorí sa mu postavili, sa nemilosrdne vysporiadal, preto ho často nazývajú Géza Krvavá ruka, hoci o týchto vnútorných bojoch veľa nevieme. Mier bol do značnej miery určený sobášom jeho detí. Géza pokrstil svojho syna Vajka, ktorý dostal pri krste aj meno István. Nie náhodou dostal rovnaké meno ako jeho otec. Už sa plánovalo, že vytvorí jednotný štát. Sarolt mal ďalšie štyri dcéry: Judit, Ilonu, Saroltu a jednu, ktorej meno sa pre potomkov nezachovalo.

Géza bol uhorský panovník, ktorý mal ako prvý trvalé bydlisko, preto sa jeho sídlom stal Ostrihom, ktorý založil spolu so Székesfehérvárom. Venoval Vesprém Saroltovi, takže odvtedy bol vesprémsky majetok vždy majetkom kráľovnej. V roku 996 sa v Pannonhalme usadili benediktínski mnísi a začalo sa organizovanie západného kresťanstva medzi Maďarmi. Vzniklo aj biskupstvo vo Vespríme.

Zdroje: Drahoslav Machala - Šľachtické rody, sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org, en.wikipedia.org, ďalšie voľne dostupné zdroje